W Polsce ustanowiono zakaz wprowadzania, produkcji oraz obrotu azbestem i jego wyrobami. Zabronione jest także jego ponowne wykorzystywanie. Azbest i jego wyroby winny być stopniowo usuwane w sposób niestwarzający zagrożenia dla środowiska i zdrowia ludzi. Przy ich wykorzystaniu należy uwzględnić wyniki przeprowadzonych kontroli oraz oceny stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania. Usuwanie wyrobów azbestowych powinno odbywać się przy zachowaniu szczególnych środków ostrożności, przez wyspecjalizowane i uprawnione firmy.
Wyroby zawierające azbest inwentaryzuje się poprzez sporządzenie spisu z natury.
Użytkowanie wyrobów zawierających azbest związane jest z obowiązkiem zgłoszenia tego faktu właściwym organom w terminie do 31 stycznia każdego roku za poprzedni rok kalendarzowy, aż do zaprzestania użytkowania wyrobu i jego usunięcia:
- Burmistrzowi Grabowa – osoby fizyczne nie będące przedsiębiorcami,
- Marszałkowi Województwa Łódzkiego – przedsiębiorcy, osoby prawne.
„Informacja o wyrobach zawierających azbest" stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 13 grudnia 2010r. (Dz. U. Nr 8 z 2011 r. poz. 31).
Stopień pilności usunięcia wyrobach zawierających azbest (punkt 8 „Informacji.." ) określa się na podstawie „Oceny stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest". Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, a także obiektu, urządzenia budowlanego, instalacji przemysłowej lub innego miejsca zawierającego azbest przeprowadza kontrole stanu tych wyrobów w terminach wynikających z oceny stanu tych wyrobów. Z przeprowadzonej kontroli okresowej sporządza się w jednym egzemplarzu ocenę stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest, zwaną oceną.
Wzór „Oceny…" zawiera załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2004 r. (Dz. U. nr 71 poz. 649).
Zebrane informacje o rodzaju, ilości i miejscach występowania azbestu są wprowadzane następnie przez właściwe organy (Burmistrza, Marszałka) do Bazy Azbestowej. Baza dostępna jest pod adresem internetowym http://www.bazaazbestowa.gov.pl/.
Na podstawie art. 346 ust. 1 i 2 ustawy Prawo ochrony środowiska osoba, która wykorzystując substancje stwarzające szczególne zagrożenie dla środowiska (azbest) nie przekazuje okresowo właściwym organom (Burmistrzowi Grabowa lub Marszałkowi Województwa Łódzkiego) informacji o rodzaju, ilości i miejscach ich występowania, podlega karze grzywny.
Formularze „Informacji o wyrobach zawierających azbest" oraz „Oceny stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest" dostępne są w Urzędzie Miejskim w Grabowie, ul. 1 Maja 21, 99-150 Grabów, pok. Nr 2 oraz na stronie internetowej https://bip.grabow.nv.pl/m,477,zalatw-sprawe.html