14 listopad 2022 r. - Światowy Dzień Cukrzycy „Edukacja chroni nasze jutro”

wdd_razem_z_mcorg_2022

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą jest okazją do podniesienia świadomości na temat cukrzycy jako globalnego problemu zdrowia publicznego oraz tego, co należy zrobić, wspólnie i indywidualnie, aby lepiej zapobiegać, diagnozować i zarządzać tą chorobą.

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzimy każdego roku w dniu 14 listopada, w dniu urodzin odkrywcy insuliny Fredericka Bantinga. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) ogłosiła temat przewodni oraz hasło tegorocznego Światowego Dnia Cukrzycy. Tematem przewodnim na lata 2021-2023 pozostaje "Dostęp do opieki diabetologicznej". Hasłem szczegółowym na rok 2022 jest: EDUKACJA CHRONI NASZE JUTRO.

Jak wyjaśnia Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF), tegoroczne działania skupią się na podkreśleniu potrzeby lepszego dostępu do wysokiej jakości edukacji diabetologicznej zarówno dla pracowników służby zdrowia, jak i osób żyjących z cukrzycą.

Ponieważ liczba ludzi dotkniętych cukrzycą nadal wzrasta, pracownicy służby zdrowia muszą wiedzieć, w jaki sposób wcześnie zdiagnozować chorobę oraz zapewnić najlepszą możliwą opiekę. Z kolei osoby z cukrzycą potrzebują dostępu do ciągłej edukacji, aby zrozumieć swoją chorobę i prowadzić codzienną samoopiekę niezbędną do zachowania zdrowia i uniknięcia powikłań.