17 listopad - Światowy Dzień Rzucania Palenia 2022

DRP-2022-strona-i-to-Fb

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu corocznie przypada w trzeci czwartek listopada. W Polsce ŚDRP obchodzony jest od 1991 roku. Pomysł akcji powstał jednak w Stanach Zjednoczonych, z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie 150 tysięcy osób podjęło próbę wstrzymania się od palenia przez jedną dobę i … UDAŁO SIĘ !

Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia.

Idea obchodzonego w Polsce i na świecie „Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu" ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa globalnie i lokalnie na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim na skutki zdrowotne, które spowodowane są paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów. Zachęcanie osób palących do zaprzestania palenia oraz zwrócenie uwagi na fakt, że osoby niepalące (w tym dzieci i młodzież nieletnia) mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażenia na tzw. „bierne palenie". Palenie papierosów i używanie e-papierosów to również zagrożenia dla środowiska!

Pamiętajmy, że:

papierosy zawierają 4 tys. szkodliwych dla zdrowia związków, z czego wiadomo, że 40 z nich jest przyczyną zachorowań na nowotwory. Do związków o działaniu rakotwórczym należą między innymi: nikotyna, substancje smoliste, tlenek węgla, formaldehydy, amoniak, tlenki azotu, arszenik, cyjanek wodoru.

Przypominamy:

  • palenie tytoniu powoduje różne choroby przewlekłe, w tym choroby serca, ślepotę, miażdżycę, choroby płuc i zaburzenia płodności - tytoń wypalany w dowolnej formie jest przyczyną 90% wszystkich nowotworów płuc oraz istotnym czynnikiem ryzyka udarów i śmiertelnych ataków serca (zabija średnio jednego na dwóch palaczy),
  • dym tytoniowy wdychany przez osoby niepalące, tzw. „bierne palenie", jest tak samo groźny dla zdrowia człowieka, jak w przypadku osób palących,
  • narażenie na dym tytoniowy tzw. „bierne palenie" jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży i dzieci, których rodzice/opiekunowie palą papierosy - wymuszone wdychanie dymu tytoniowego może prowadzić do wystąpienia u dzieci: infekcji dróg oddechowych, astmy, zapalenia ucha środkowego, nowotworów, a także nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt,
  • palenie papierosów przez rodziców, a później rówieśników, znacznie zwiększa prawdopodobieństwo używania wyrobów tytoniowych po osiągnięciu wieku dorosłego.

Zachęcamy także do korzystania ze stron internetowych promujących styl życia bez tytoniu:

www.jakrzucicpalenie.pl – strona Ogólnopolskiej Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym działającej przy Centrum Onkologii w Warszawie. ( nr tel. 801 108 108 lub 222 118 015 )

www.planujedlugiezycie.pl – strona kampanii społecznej realizowanej w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej

Nazwa pliku: Test-motywacji-A4-2022
Rozmiar pliku: 98 kb
Pobierz plik