Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS 2022

Dzie-Pamici-o-Zmarych-na-AIDS-2022-strona

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS (ang. International AIDS Candlelight Memorial) – obchodzony jest co roku w trzecią niedzielę maja. W tym roku po raz kolejny motywem przewodnim jest hasło: „We Remember – We Take Action – We Live Beyond HIV", co w wolnym tłumaczeniu znaczy: „Pamiętamy – Podejmujemy działania – Żyjemy bez HIV". 15 maja 2022 wspominamy osoby, które zmarły na AIDS, jak również dziękujemy tym wszystkim, którzy angażują się w pomoc osobom żyjącym z HIV oraz ich bliskim.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS został zainicjowany przez osoby żyjące z HIV w 1983 roku, a od 2011 roku koordynowany jest przez Globalną Sieć Osób Żyjących z HIV – GNP+. Dla 38 milionów osób żyjących dziś z HIV na całym świecie Memoriał jest ważnym wydarzeniem pokazującym solidarność, przełamującym bariery stygmatyzacji i dyskryminacji oraz dającym nadzieję nowym pokoleniom na życie bez HIV.

Przez wszystkie te lata organizacje społeczeństwa obywatelskiego zorganizowały tysiące działań, takich jak: uroczystości odbywające się w miejscach kultu religijnego, miejscach pracy, sadzenie drzewek pamięci czy rajdy motocyklowe kobiet żyjących z HIV itp. W tym dniu zapalane są świeczki i lampki symbolicznie upamiętniające osoby, które odeszły, prowadzone są również działania z zakresu profilaktyki HIV/AIDS.

Źródło: Krajowe Centrum ds. AIDS (https://aids.gov.pl/na-strone-glowna/15-maja/)

Przydatne strony

Portal edukacyjny KC AIDS (https://www.hiv-aids.edu.pl/)

Materiały Światowej Organizacji Zdrowia (https://www.who.int/health-topics/hiv-aids#tab=tab_1)

Wykaz punktów konsultacyjno-diagnostycznych (https://aids.gov.pl/pkd/)

Materiały WSSE w Łodzi z okazji Światowego Dnia AIDS 2020 (https://www.gov.pl/web/wsse-lodz/swiatowy-dzien-aids-2020)

Materiały WSSE w Łodzi z okazji Światowego Dnia AIDS 2021 (https://www.gov.pl/web/wsse-lodz/swiatowy-dzien-aids-2021)