Informacja o preferencyjnym zakupie węgla

Informacja o preferencyjnym zakupie węgla

Wójt Gminy Grabów informuje, że Gmina Grabów przygotowuje się do dystrybucji węgla dla mieszkańców po preferencyjnych cenach.

W związku z uchwaleniem przez Sejm ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe, pojawia się konieczność rozeznania potrzeb mieszkańców Gminy Grabów w tym zakresie (ustalenie liczby gospodarstw domowych znajdujących się na terenie gminy zainteresowanych zakupem paliwa stałego–węgla kamiennego, w ramach zakupu preferencyjnego).

Rozeznanie jest elementem kluczowym do zdobycia wiedzy na temat ilości osób zainteresowanych, sortymentu oraz tonażu.

W związku z tym właściciele gospodarstw domowych proszeni są o złożenie informacji o zamiarze zakupu węgla w terminie do dnia 31.10.2022 r. (informację należy składać w Urzędzie Gminy w Grabowie lub przesłać ją drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Druk informacji do pobrania w załączeniu lub osobiście w sekretariacie Urzędu Gminy w Grabowie.

Według projektu ustawy, węgiel po preferencyjnych cenach, będzie przysługiwał jedynie osobom, które spełniają warunki uprawniające do dodatku węglowego.

Docelowo, mieszkańcy Gminy zainteresowani kupnem węgla, będą zobowiązani do złożenia wniosku.

Aktualnie Gmina prowadzi jedynie przygotowania do dystrybucji węgla i na bieżąco będzie informować mieszkańców na temat dalszych kroków.

W chwili obecnej (na dzień 20.10.2022 r.) przewidywane warunki zakupu preferencyjnego określone w projektach ustawy i rozporządzeń przedstawiają się następująco:

  1. Proponowane asortymenty to groszek oraz orzech (węgiel nie będzie workowany);
  2. Przewidywane ilości możliwe do zakupienia przez gospodarstwo domowe w ramach zakupu preferencyjnego – 1,5 tony do 31 grudnia 2022 i 1,5 tony od 1 stycznia 2023;
  3. Przewidywana cena zakupu 1 tony węgla przez Gminę 1500 zł brutto;
  4. Do ceny wskazanej w punkcie 3 nie jest wliczony koszt transportu węgla z miejsca składowania przez podmiot wprowadzający (np. PGE Paliwa) do obrotu do miejsca składowania przez gminę – będzie to stanowiło dodatkowy koszt zakupu węgla przez gospodarstwo domowe
  5. Gmina sprzedaje paliwo stałe - węgiel w ramach zakupu preferencyjnego po cenie nie wyższej niż 2000 zł brutto;
  6. Do ceny wskazanej w punkcie 5 nie jest wliczony koszt transportu paliwa stałego z miejsca składowania w gminie do gospodarstwa domowego – będzie to stanowiło dodatkowy koszt zakupu węgla przez gospodarstwo domowe.