Ostrzeżenie meteorologiczne

upal

Nad Polskę nadciąga fala upałów. Temperatury powietrza sięgać mogą nawet 32oC. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia 2. stopnia (w 3 stopniowej skali) w związku z wysokimi temperaturami, które są prognozowane na przeważającym obszarze naszego kraju. Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności. Przypominamy, że należy unikać przebywania w miejscach nasłonecznionych w najcieplejszych momentach dnia oraz odpowiednio nawadniać organizm. Pod żadnym pozorem, nawet na moment, NIE WOLNO POZOSTAWIAĆ dzieci i zwierząt w samochodzie. Temperatura może tam osiągać nawet 50oC.

Upalna pogoda utrzyma się przez kilka kolejnych dni. Synoptycy przewidują temperatury osiągające wartości nawet 32oC. W związku z tego typu zjawiskami meteorologicznymi należy pamiętać o zachowaniu szczególnych środków ostrożności. Przypominany, że wysokie temperatury mogą zagrażać naszemu zdrowiu. Pamiętajmy więc, aby w upalne dni:

  • odpowiednio nawadniać organizm;
  • ograniczyć opalanie i przebywanie na słońcu – może to doprowadzić organizm do przegrzania;
  • zapewnić odpowiednią opiekę dzieciom i osobom starszym, które w upał nie powinny wychodzić z domu, a jeżeli jest to niezbędne, to koniecznie z nakryciem głowy;
  • pod żadnym pozorem nie pozostawiać dzieci i zwierząt, nawet na chwilę w samochodzie;
  • w rozważny sposób należy także korzystać z kąpieli.

Nazwa biura: Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB Oddział w Poznaniu

Ostrzeżenie meteorologiczne nr 45/2021

Zjawisko/Stopień zagrożenia: Upał / 2

Obszar: województwo łódzkie – powiat łęczycki.

Ważność: od godz. 14:00 dnia 18.06.2021 do godz. 19:00 dnia 22.06.2021

Przebieg: Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 32°C. Temperatura minimalna w nocy od 17°C do 19°C.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 90 %

Uwagi: Brak.