Rodzinny kapitał opiekuńczy na dziecko, które jest obywatelem Ukrainy

5f303845c8768_o_full

Rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) otrzymasz na dziecko w wieku od 12 do 35 miesiąca. Świadczenie to nie zależy od dochodu rodziny i wyniesie w sumie do 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie. RKO przysługuje na dziecko, które jest obywatelem Ukrainy i przybyło z Ukrainy do Polski w związku z działaniami wojennymi po 23 lutego 2022 r.

Kto otrzyma świadczenie?

Rodzinny kapitał opiekuńczy przysługuje Ci na drugie i kolejne dziecko w rodzinie, jeśli dziecko wspólnie z Tobą mieszka oraz utrzymujesz je i spełnione są łącznie następujące warunki:

 • jesteś rodzicem (matką, ojcem) dziecka z Ukrainy,
 • jesteś obywatelem Ukrainy albo małżonkiem obywatela Ukrainy,
 • przybyłeś do Polski z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi wraz z dzieckiem po 23 lutego 2022 r. albo mieszkałeś w Polsce przed 24 lutego 2022 r., ale dziecko, na które występujesz o RKO przybyło do Polski z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi po 23 lutego 2022 r.

Rodzinny kapitał opiekuńczy otrzymasz na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, dlatego we wniosku musisz wskazać dziecko, które jest starsze od dziecka, na które ubiegasz się o świadczenie. Jeśli dzieci urodziły się tego samego dnia, miesiąca i roku (np. bliźniaki), starszym dzieckiem w rodzinie jest dziecko, które wskażesz we wniosku.

Starszym dzieckiem w rodzinie jest:

 • Twoje dziecko,
 • dziecko Twojego małżonka, który jest rodzicem dziecka, na które występujesz o RKO,
 • dziecko drugiego rodzica, z którym wychowujesz wspólne dziecko, na które występujesz o RKO.
Jak długo przysługuje RKO?

Rodzinny kapitał opiekuńczy możesz otrzymać od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 12 miesiąc do ostatniego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 35 miesiąc.

Jaka jest wysokość RKO?

Rodzinny kapitał opiekuńczy nie zależy od dochodu Twojej rodziny i wyniesie w sumie do 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie.

Możesz zdecydować, czy chcesz otrzymywać świadczenie w wysokości 500 zł przez 24 miesiące, czy w wysokości 1 000 zł przez 12 miesięcy.

Kiedy złożyć wniosek?

Możesz złożyć wniosek:

 • od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 9 miesiąc,
 • do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 13 miesiąc.

Jeśli złożysz wniosek w tym okresie będzie Ci przysługiwał kapitał od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończyło 12 miesiąc do:

 • ostatniego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 23 miesiąc - jeśli we wniosku wskazałeś, że chcesz otrzymywać kapitał po 1000 zł miesięcznie,
 • ostatniego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 35 miesiąc - jeśli we wniosku wskazałeś, że chcesz otrzymywać kapitał po 500 zł miesięcznie.

Jeśli złożysz wniosek po miesiącu, w którym dziecko ukończy 13. miesiąc, otrzymasz pomniejszony kapitał (o 500 zł za każdy miniony miesiąc od ukończenia przez dziecko 12 miesiąca).

Gdzie i jak złożyć wniosek?

Aby otrzymać RKO musisz złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na formularzu RKO-U przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Musisz wybrać właściwy formularz RKO-U Wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy na dziecko, które jest obywatelem Ukrainy i przybyło z Ukrainy do Polski w związku z działaniami wojennymi po 23 lutego 2022 r.

Co musisz zrobić, aby złożyć wniosek o RKO?

Aby złożyć wniosek (RKO-U) musisz mieć:

 • polski numer identyfikacyjny PESEL: dla siebie (dla wnioskodawcy), dla dziecka, na które występujesz o RKO,
 • adres e-mail,
 • polski numer telefonu,
 • numer rachunku bankowego w Polsce.
KROK 1 – polski numer identyfikacyjny PESEL

We wniosku o RKO musisz podać polski numer identyfikacyjny PESEL swój (wnioskodawcy), dziecka, na które składasz wniosek o RKO. Dlatego zgłoś się do dowolnego urzędu gminy, miasta lub dzielnicy w Polsce i złóż tam wniosek o PESEL. Wniosek musisz złożyć osobiście. Twoje dziecko musi być z Tobą podczas składania wniosku.

PESEL ma oznaczenie, że Ty lub Twoje dziecko przybyliście z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi.

KROK 2 – rachunek bankowy

ZUS wypłaca RKO wyłącznie na rachunek bankowy w Polsce.

Jeśli masz rachunek bankowy w Polsce, przejdź do KROKU 3.

Jeśli nie masz rachunku bankowego w Polsce, załóż go w banku.

KROK 3 – elektroniczny wniosek o RKO

Wniosek do ZUS o RKO możesz złożyć za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – elektronicznego systemu ZUS.

 1. Załóż swój profil na PUE ZUS. Potrzebujesz do tego:
 • polskiego numeru telefonu lub adresu e-mail,
 • polskiego numeru identyfikacyjnego PESEL.

Profil możesz założyć:

 • w każdej placówce ZUS,
 • podczas e-wizyty w ZUS.

2. Złóż elektronicznie wniosek o RKO.

Skorzystaj z instrukcji jak złożyć wniosek o RKO przez PUE ZUS (plik doc 1,1mb).

Załączniki do wniosku

Nie musisz załączać do wniosku żadnych dokumentów, jeśli spełnione są dwa warunki:

 • dziecko, na które występujesz o RKO ma nadany PESEL,
 • jesteś rodzicem dziecka, które wskazałeś jako starsze dziecko w rodzinie i ma ono nadany PESEL i ma mniej niż 18 lat.

Do wniosku o RKO musisz dołączyć:

 • dokument, który potwierdzi, że jesteś rodzicem starszego dziecka w rodzinie (może to być akt urodzenia dziecka albo zaświadczenie z placówki konsularnej Ukrainy) - jeśli dziecko nie ma nadanego numeru PESEL lub ma więcej niż 18 lat,
 • akt urodzenia starszego dziecka i akt małżeństwa albo zaświadczenie z placówki konsularnej Ukrainy - jeśli nie jesteś rodzicem starszego dziecka w rodzinie, ale rodzicem starszego dziecka jest Twój małżonek,
 • akt urodzenia starszego dziecka albo zaświadczenie z placówki konsularnej Ukrainy - jeśli nie jesteś rodzicem starszego dziecka w rodzinie, ale rodzicem starszego dziecka jest Twój partner, z którym wychowujesz dziecko, na które występujesz o RKO.
Jak dowiesz się, czy otrzymałeś RKO?

Informację w tej sprawie otrzymasz na swój profil na PUE ZUS, a także e-mailem na adres, który podasz we wniosku.

Jak wypłacimy RKO?

RKO przekażemy na numer rachunku bankowego w Polsce, który podasz we wniosku.

Gdzie otrzymasz pomoc?

W sprawie rodzinnego kapitału opiekuńczego dla obywateli Ukrainy otrzymasz pomoc:

 • w każdej placówce ZUS,
 • podczas e-wizyty w ZUS,
 • na infolinii pod numerem telefonu 22 444 02 55 od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00 lub za pośrednictwem e-maila wysłanego na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..