Święto Palanta

277801968_5347064785337536_183958128682537448_n

We wtorek, 19 kwietnia odbędzie się tradycyjne "Święto Palanta" w Grabowie. Impreza wraca po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa.

Wydarzenie rozpocznie się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym. Następnie odbędzie się uroczysty przemarsz przed Urząd Gminy, gdzie Wójt Gminy Grabów przekaże symboliczny klucz do bram miejscowości, Królowi Palanta. W centrum Grabowa, na Placu Kościuszki, będzie można oglądać rozgrywki gry w palanta w wykonaniu członków Klubu Palanta, jak również drużyn szkolnych.

Na scenie pojawi się włoski piosenkarz Andrea Lattari. Zagra także Gminna Orkiestra Dęta. Udostępniony zostanie wyjątkowy zbiór fotografii, który każdy będzie mógł podziwiać na wystawie pn. "Święto Palanta w Grabowie na starych fotografiach". Dostępny dla wszystkich nieodpłatnie będzie pyszny żurek.

- We wtorek po Świętach Wielkanocnych w Grabowie odbywa się Święto Palanta, kiedy to wielu gości przybywa do Grabowa, aby dopingować graczy. Drużyny, używając kijów i gumowej piłeczki, rozgrywają na miejscowym rynku pasjonujący turniej. Wszystko odbywa się pod czujnym okiem Króla Palanta. Tradycyjnie, obchody Święta Palanta rozpoczynają się Mszą Świętą w Grabowskim Kościele. Na ten dzień Wójt przekazuje klucz do bram Gminy Grabów Królowi Palanta. Tę wyjątkową tradycję zawdzięczamy Feliksowi Kretkowskiemu, który był właścicielem majątku i miasta Grabów. Poznał tę grę podczas studenckich zabaw i rozpropagował wśród grabowian - mówią władze Gminy Grabów.