Święto Palanta w Grabowie 2022

Święto Palanta w Grabowie 2022

19-go kwietnia w sercu Grabowa, na Placu Tadeusza Kościuszki ponownie pojawiła się piłka w grze!
Po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią powróciliśmy do celebrowania Święta Palanta w Grabowie. 
Uroczystości rozpoczęły się tradycyjną Mszą Świętą w intencji rzemieślników i kupców w Kościele Parafialnym w Grabowie, którą odprawił Ksiądz Proboszcz Jacek Marciniak.
Następnie, w rytm muzyki granej przez Gminną Orkiestrę Dętą, korowód pomknął w stronę Urzędu Gminy Grabów. Tam, w sposób uroczysty Wójt Gminy Grabów p. Janusz Jagodziński przekazał klucz do bram Gminy Grabów Królowi Palanta. Wszyscy zebrani przemierzali dumnie ulice Grabowa, muzyka rozlegała się bardzo głośno, nie sposób było nie usłyszeć jej zapewne w okolicznych domostwach.

We wspaniałych nastrojach uczestnicy zebrali się w centrum Grabowa, tuż przy pomniku Tadeusza Kościuszki. Ze sceny powitała zgromadzonych Dyrektor GCKB Grabów p. Paulina Frontczak-Pawłowska, nawiązując do postaci Feliksa Kretkowskiego- prekursora grabowskiej gry w Palanta rozpoczęła oficjalnie obchody „Trzeciego Dnia Świąt Wielkanocnych". 

Następnie Wójt Gminy Grabów przywitał kolejno przychodzących gości, zainaugurował on historyczny moment przekazania władzy królewskiej, nowemu Królowi Palanta. Pan Adam Rapacki powierzył w opiece tradycję grabowskiego święta p. Zbigniewowi Ropelskiemu. Zatem od 19-kwietnia 2022 nastał nam nowy „miłościwie panujący" Król Palanta. 

Na scenie pojawili się zaproszeni goście, od których usłyszeliśmy wiele ciepłych słów na temat znamienicie kultywowanej tradycji, z której z pewnością dumny jest każdy grabowianin. Zabrali głos: Senator RP p. Przemysław Błaszczyk, Starosta Powiatu Łęczyckiego p. Janusz Mielczarek, Poseł na Sejm RP p. Marek Matuszewski, Kurator Oświaty p. Waldemar Flajszer.
Tradycyjnie nastąpiło losowanie matek, z którego wynikło, iż rozpoczyna grę drużyna nieba. Pierwszy mecz rozegrały drużyny młodzieżowe ze Szkół Podstawowych Gminy Grabów.

Następnie odbyła się pierwsza część koncertu artysty włoskiej sceny muzycznej Andrea Lattari. Zaraz po sycylijskich rytmach wysłuchaliśmy także koncertu Gminnej Orkiestry Dętej pod przewodnictwem Kapelmistrza p. Antoniego Kowalczyka.
Po uczcie muzycznej na płytę boiska zawitali gracze- seniorzy, czyli członkowie Klubu Palanta w Grabowie. Mecz, jak co roku zakończył się remisem. 

Podczas wydarzenia uczestnicy mogli podziwiać także wystawę wyjątkowych zdjęć archiwalnych, pn. „Historia Święta Palanta w Grabowie na starych fotografiach". To zbiór fotografii prezentujących dawne obchody Święta Palanta. Dostępny dla wszystkich był pyszny barszcz biały, z którego mieszkańcy z chęcią korzystali. 

Następnie dla zaproszonych gości na sali konferencyjnej odbyła się degustacja palantowych potraw, jak również uroczyste wręczenie medali dla wszystkich zawodników, biorących udział w rozgrywkach.
Na zakończenie ponownie wystąpił na scenie p. Andrea Lattari, który niewątpliwie zjednał sobie publiczność swoją aparycją, talentem wokalnym i uśmiechem.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła telewizja TVP 3 Łódź.Serdecznie dziękujemy:

  • Gminnemu Centrum Kulturalno Bibliotecznemu w Grabowie za organizację wydarzenia,
  • Referatowi Gospodarki Komunalnej Gminy Grabów za pomoc w przygotowaniu placu, upiększenie przestrzeni,
  • KGW „Kobiety Pokoleń" z Ostrówka za przygotowanie posiłku,
  • OSP Grabów za zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom wydarzenia,
  • Dyrektorom, uczniom i rodzicom Szkół za zorganizowanie drużyn młodzieżowych: Szkoła Podstawowa w Grabowie, Szkoła Podstawowa w Chorkach, Szkoła Podstawowa w Kadzidłowej, Szkoła Podstawowa w Starej Sobótce.

Wydarzenie wsparli: firma Arvato oraz Starostwo Powiatowe w Łęczycy.
Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przygotowania tego wydarzenia. Dziękujemy przybyłym gościom, za poświęcony czas. 

Więcej zdjęć: https://gckbgrabow.pl/n,swieto-palanta-w-grabowie-2022