WFOŚiGW w Łodzi zaprasza na Dzień Otwarty z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Czystego powietrza - 7 września
W tym roku po raz trzeci, 7 września z inicjatywy ONZ obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba. Z tej okazji, w najbliższą środę Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki w Łodzi zaprasza na „Dzień Otwarty".
Ideą Międzynarodowego Dnia Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba jest zwiększenie zaangażowania w ochronę powietrza, wspieranie i promowanie globalnych działań na rzecz poprawy jego jakości oraz eliminowania zachowań powodujących jego zanieczyszczenie. Ten dzień ma podnosić powszechną świadomość społeczną dotyczącą czystego powietrza i zwracać uwagę na zależność istniejącą pomiędzy czystym powietrzem a naszym zdrowiem, wpływem zanieczyszczeń na środowisko, a przez to postępowaniem zmian klimatu, które następnie wpływają na gospodarkę i inne dziedziny życia.
Jak podaje ONZ, co roku około 7 milionów ludzi na świecie umiera z powodu chorób i infekcji związanych z zanieczyszczeniem powietrza – to ponad pięć razy więcej niż liczba osób, które giną w wypadkach drogowych. Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z największych współczesnych zagrożeń dla ludzi oraz środowiska.
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Czystego Powietrza 7 września w siedzibie Funduszu, w godz. 9-15 Doradcy Energetyczni będą udzielać informacji na temat „Czystego Powietrza", największego proekologicznego, ogólnopolskiego programu priorytetowego, w którego celem jest poprawa, jakości powietrza w Polsce. Będą Państwo mogli dowiedzieć się m.in. w jaki sposób z niego skorzystać i jakie formy wsparcia przewiduje. Uzyskacie informacje o najważniejszych zmianach, jakie pojawiły się w programie po 15 lipca, Doradcy Energetyczni powiedzą też jak wypełnić wniosek o dofinansowanie, czy prawidłowo rozliczyć dotację.
Ponieważ jednym z elementów programu „Czyste Powietrze" jest poprawa efektywności cieplnej jednorodzinnych budynków mieszkalnych poprzez ich termomodernizację, Doradcy Energetyczni wyjaśnią zagadnienia związane z wykorzystaniem termowizji, czyli m.in. badania strat ciepła w budynkach. Pozwala ono sprawdzić czy świadomie, efektywnie i ekologicznie mieszkamy, czy termomodernizacja jest nam potrzebna. Będzie można zobaczyć jak takie badanie termowizyjne się wykonuje i jakie są jego rezultaty.
Oprócz tego, w holu głównym siedziby Funduszu będzie można obejrzeć wystawę prac plastycznych laureatów konkursu plastycznego „OZE ratuje planetę". Jego uczestnicy poprzez swoje prace pokazali troskę, o jakość powietrza, którym oddychamy i wykazali się wiedzą na temat odnawialnych źródeł energii.