WYPALENI NASTOLATKOWIE… JAKIE MOGĄ BYĆ KONSEKWENCJE STOSOWANIA E-PAPIEROSÓW?

E-papierosy---nastolatki

Już co czwarty nastolatek w Polsce sięga po e-papierosy. Częstotliwość ich stosowania wśród osób w wieku 15-18 lat jest większa niż tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Równocześnie pojawiają się kolejne badania, które wskazują na negatywne skutki zdrowotne ich palenia. Co rodzice oraz nastolatkowie powinni wiedzieć o tym pozornie „niewinnym" uzależnieniu?

Z badań Instytut Badań Pollster zleconych przez Rzecznika Praw Dziecka, które zostały opublikowane w grudniu 2020 wynika, że 23% nastolatków w Polsce pali e-papierosy, a 72% z tej grupy robi to systematycznie. Światowa Organizacja Zdrowia zauważa, że Polska znajduje się wśród pięciu europejskich krajów z najwyższym odsetkiem palących wśród osób nieletnich. Nastolatkowie w Polsce częściej też używają e-papierosów niż tradycyjnych wyrobów nikotynowych.

Okazuje się, że e-papierosy, które przez wielu rodziców dotychczas były bagatelizowane, stają się dzisiaj wielkim zagrożeniem dla polskiej młodzieży. Do niedawna panowała obiegowa opinia, że e-papierosy są „lepszą" alternatywą dla tradycyjnych wyrobów z tytoniu, że nie generują substancji smolistych i zawierają mniej nikotyny.


Nie minęło wystarczająco dużo czasu od pojawienia się e-papierosów na rynku, aby znać długotrwałe skutki ich palenia. Coraz częściej pojawiają się jednak badania, które mówią jednoznacznie – e-papierosy mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka, w szczególności na układ oddechowy i immunologiczny oraz sposób działania niektórych obszarów mózgu.

Mając na uwadze powyższe fakty, zachęcamy Państwa do zapoznania się z treścią artykułu znajdującego się pod następującym adresem:

https://planujedlugiezycie.pl/index.php/aktualnosci/wypaleni-nastolatkowie-jakie-moga-byc-konsekwencje-stosowania-e-papierosow/