Zachowaj ostrożność podczas prac polowych

1200-630

ENERGA-OPERATOR przypomina o konieczności zachowania szczególnej ostrożności podczas prac polowych prowadzonych w pobliżu infrastruktury elektroenergetycznej. W okresie letnim, wysokie temperatury mogą prowadzić do wydłużenia się przewodów linii elektroenergetycznych i zmniejszania ich odległości od powierzchni gruntu.

Prace w pobliżu linii energetycznych, wymagają wcześniejszego przemyślenia i zaplanowania. Należy zdecydowanie unikać rutynowego wykonywania czynności. Przy przejeżdżaniu pod przewodami nigdy nie wolno kierować się tym, że wcześniej udawało się to już zrobić bezpiecznie.

Szczególne niebezpieczeństwo mogą stanowić elementy zwiększające wysokość pojazdu, takie jak np. antena, opryskiwacz lub otwarte, w celu schłodzenia silnika, osłony maszyn.

Podczas prac polowych należy zwracać szczególną uwagę na zachowanie bezpiecznej odległości pracujących urządzeń od przewodów linii, zwłaszcza w okresie letnim. Nie powinno się również zwiększać, np. poprzez otwieranie osłon, wysokości ruchomego sprzętu rolniczego.

W przypadku, gdy zauważone zostanie zagrożenie w postaci zbliżenia maszyn rolniczych do przewodów linii elektroenergetycznej, prosimy o natychmiastowe przerwanie prac polowych w pobliżu linii i kontakt z linią Pogotowia Energetycznego 991 lub powiadomienie służb ratunkowych pod numerem 112. Pamiętaj, że podczas wykonywania prac polowych warto mieć przy sobie telefon.