Zdrowe Święta

1920x810

Święta Bożego Narodzenia sprzyjają braku ruchu i niezdrowym nawykom, które szkodzą naszemu zdrowiu. Co robić, żeby cieszyć się zdrowymi świętami, a nie cierpieć z przejedzenia i nadmiaru kilogramów? Oto kila porad:

1.Nie głódź się przed ucztą : To może spowodować, że wygłodniali łapczywiej zjemy więcej potrawy świątecznej.

2.Jedz w odpowiedniej kolejności: Na pierwszy rzut powinny pójść niskokaloryczne dania: barszcz, śledzie w occie, surówki, a dopiero po 15-minutowej przerwie tłuste potrawy. Dzięki temu zjesz ich mniej.

3.Wybieraj tylko prawdziwe smakołyki:wybierajmy tylko to, na co naprawdę mamy ochotę. Rzeczy, które jadamy na co dzień, omijajmy. Nie czujmy się także w obowiązku spróbowania wszystkiego, co jest na stole.

4.Podziel się ciastem: ustal z kimś bliskim siedzącym obok ciebie przy stole, że ciasta jecie na pół. Nie będzie Ci żal, że coś cię omija, a będziesz mieć większą motywację do ograniczenia porcji do połowy.

5.Jedz na mniejszym talerzu: z mniejszego talerza zjemy mniej. Dobrze jest trzymać się zasady nakładania każdego z dań tylko raz, unikając niekończących się dokładek.

6.Załóż obcisłe ubranie: po pierwszym dużym daniu zrobi ci się nieco ciaśniej w okolicach brzucha i jest szansa, że to sprawi, że nie objesz się aż tak bardzo

7.Bądź aktywny: często wstawajmy, róbmy zdjęcia, pomóżmy zmywać naczynia, podawajmy potrawy.

8.Ogranicz spożycie soli: w święta jemy więcej, a więc dostarczamy organizmowi większej ilości soli niż wynosi zapotrzebowanie naszego organizmu. To groźne, szczególnie jeśli masz nadciśnienie.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy

Daria Kondak